Hva skal søknaden inneholde?

En patentsøknad skal inneholde en beskrivelse av oppfinnelsen, inkludert tegninger når det er nødvendig. Beskrivelsen skal være så tydelig at en fagperson skal kunne utøve oppfinnelsen på grunnlag av denne. Den bør også inneholde eksempler som viser ulike utførelsesformer av oppfinnelsen, hvis dette er relevant.

Søknaden skal inneholde patentkrav. Patentkrav er en bestemt angivelse av hva som søkes beskyttet ved patentet.

Søknaden skal også inneholde et kort sammendrag av beskrivelsen og patentkravene. Sammendraget har ingen funksjon i forhold til et eventuelt patentvern, men skal bare tjene som teknisk informasjon.

Du kan ikke søke patent på flere forskjellige oppfinnelser i samme søknad. Du må sende inn én søknad for hver oppfinnelse.

En søknad kan ikke endres slik at det søkes patent på noe som ikke fremgikk av søknaden da den ble innlevert. Det er derfor viktig at søknaden er korrekt og fullstendig når den leveres inn.

Eksempel på en patentsøknad (pdf-fil)

Du kan også lese mer om hvordan patentkravene bør utformes i denne artikkelen ”Hvordan skrive patentkravene selv”, skrevet av sjefsingeniør Øystein Skalland og tidligere publisert i bladet Gründer. 

Adresse for korrespondanse

Både norske og utenlandske søkere må oppgi en adresse som Patentstyret kan sende korrespondanse til. Dette gjelder uansett om det dreier seg om en nasjonal eller internasjonal søknad, og gjelder også for innehavere av internasjonale registreringer som er gyldig i Norge.

I visse tilfeller kan det være behov for å la seg representere av en fullmektig. I slike tilfeller, vil korrespondansen sendes til fullmektigens oppgitte korrespondanseadresse.

For en oversikt over fullmektiger, kan du slå opp i Telefonkatalogens Gulesider: www.gulesider.no og søke på patentbyråer

 

!

Viktig presisering om Varemerke-organisasjon AS

Bare Patentstyret kan registrere og fornye varemerker.

Les mer

Send inn søknaden din elektronisk via Altinn.

Send inn søknaden din

Hva er gjort tidligere, og hva gjør konkurrentene dine?

Bestill forundersøkelse

Link to Nordic Patent Institute website