Les mer klageordninger for varemerker
Det finnes ulike muligheter til å klage i de forskjellige fasene av saksbehandlingen.
Patentstyret kan i utgangspunktet ikke registrere et varemerke hvis det er beskrivende og/eller mangler særpreg. Hvis du imidlertid kan dokumentere at merket er innarbeidet, er det likevel mulig å få varemerket registrert.
Hvis du kan dokumentere at et merke som i utgangspunktet er beskrivende og/eller mangler særpreg er «godt kjent som noens særlige kjennetegn» i Norge, vil du likevel kunne få varemerket registrert. Dette kalles innarbeidelse.
Enkelt forklart skyldes dette at du som utgangspunkt ikke kan få en enerett til ord og tegn som andre har behov for å bruke på sine produkter, eller som ikke vil oppfattes som varemerker.
Men dersom du skulle få avslag på en varemerkesøknad fordi merket ditt er beskrivende og/eller mangler særpreg, er ikke nødvendigvis alt håp ute.
Det kan være dokumentasjon som viser:
For at vi skal kunne registrere et varemerke på bakgrunn av innarbeidelse, må merket være godt kjent som noens særlige kjennetegn over hele Norge for de varene og tjenestene du ønsker merket registrert for.
Det er fordi en varemerkeregistrering gir en enerett som gjelder over hele landet. Dette krever altså en utstrakt bruk med geografisk spredning.
Du kan også ha innarbeidet et varemerke lokalt. Lokal innarbeidelse medfører ikke at du kan oppnå en varemerkeregistrering, men det kan begrunne en lokal enerett.
Registrert for blant annet pizza og take-away-tjenester knyttet til pizza på bakgrunn av innarbeidelse. (Saksnr. 201805955).
Registrert for blant annet meieriprodukter på bakgrunn av innarbeidelse. (Saksnr. 201817285).
Registrert for «fylt sjokolade» på bakgrunn av innarbeidelse. (Saksnr. 202007288).
Det finnes ulike muligheter til å klage i de forskjellige fasene av saksbehandlingen.
Varemerket ditt må det oppfylle en rekke vilkår for at det kan registreres.
Finn ut om varemerke er det rette for deg.
Få oversikt over muligheter som finnes for deg, og hvordan du eventuelt bør gå frem for å søke. Patentstyrets eksperter har lang erfaring og vet hva det er lurt å tenke på.